Česky English

Knows Law.
Better.

Meet a law firm specialized in capital markets, compliance, bonds and investment funds, as well as damages. We are a synonym to unique know-how, thanks to our long successful practice. We will understand your plans and ideas – and design an individual solution for you.

KLB Legal is a member of Global Justice Network. We work together with law firms in many countries in Europe and the US. We have experience with complex transactions with international aspects.

New articles

Otázky a odpovědi: Kód LEI (Legal Entity Identifier)

Mnoho našich klientů se v rámci finančního trhu setkává s pojmem „LEI kód“. V tomto článku si vysvětlíme, co se pod touto zkratkou ukrývá, kdy je potřeba kód získat a jak na to.

SICAV prakticky

V posledních letech je možné nejen v odborných článcích zaměřených na investice, ale čím dál častěji i v běžných českých mediích narazit na pojem SICAV nebo název akciová společnost s proměnným základním kapitálem. V tomto článku si vysvětlíme, co se těmito pojmy rozumí a jak takový SICAV funguje. Rovněž si představíme, jaké jsou jeho výhody a nevýhody a jak se liší od podílových fondů.

Dluhopisové platformy: Co je a není legální při prodeji dluhopisů?

Dluhopisové platformy jsou specializované servery pro prodej dluhopisů - poskytují škálu služeb od inzerce pro zprostředkování prodeje. Činnost některých platforem vnímá ČNB jako poskytování investičních služeb a hrozí sankcí, pokud si nepořídí příslušnou licenci. Které činnosti licenci vyžadují? A jaký dopad to má na emitenty?

Kauza Dieselgate: Vrátí se alespoň část ztrát akcionářům?

Emisní skandál týkající se kolem 11 milionů dieselových vozů značky Volkswagen může automobilku stát dle posledních odhadů až 46 mld. dolarů. Akcie VW ...

zobrazit celé video

We appreciate our clients and establish long-term cooperation based on mutual trust.

We are best at

We have top experts in their fields.

Our team

Mgr. Vojtěch Láska, LL.M.

Founding Partner+420 605 204 646

laska@klblegal.cz

JUDr. David Kuboň

Founding Partner+420 604 494 355

kubon@klblegal.cz

Mgr. Petr Budzinski

Founding Partner+420 775 719 359

budzinski@klblegal.cz

© 2017 KLB Legal

ADVICE TO CONSUMERS

Pursuant to Act No. 634/1992 Sb. (Collection of Laws), Consumer Protection Act, as amended, the client is entitled, in the event of a dispute between an attorney and the client, to file a request for out-of-court settlement of the dispute with the Czech Bar Association (Česká advokátní komora) within one year of the date when the client first exercised his/her right in question. The commencement of the process of out-of-court settlement of the consumer dispute shall be without prejudice to the right of the parties to the dispute to seek protection of their rights and legitimate interests by legal action. For more information see the website of the Czech Bar Association at: http://www.cak.cz/scripts/detail.php?id=15607

Politika ochrany osobních údajů

Cookies