Česky English

Knows Law.
Better.

Meet a law firm specialized in capital markets, compliance, bonds and investment funds, as well as damages. We are a synonym to unique know-how, thanks to our long successful practice. We will understand your plans and ideas – and design an individual solution for you.

KLB Legal is a member of Global Justice Network. We work together with law firms in many countries in Europe and the US. We have experience with complex transactions with international aspects.

New articles

Dluhopisové platformy: Co je a není legální při prodeji dluhopisů?

Dluhopisové platformy jsou specializované servery pro prodej dluhopisů - poskytují škálu služeb od inzerce pro zprostředkování prodeje. Činnost některých platforem vnímá ČNB jako poskytování investičních služeb a hrozí sankcí, pokud si nepořídí příslušnou licenci. Které činnosti licenci vyžadují? A jaký dopad to má na emitenty?

Q&A: Minifond podle § 15 ZISIF

§ 15 ZISIF umožňuje podnikatelsky provádět „správu majetku srovnatelnou s obhospodařováním“. To zjednodušeně znamená, že povoluje vedle regulovaných investičních fondů také vznik jakýchsi malých fondů, které na základě investiční strategie kolektivně spravují majetek investorů a nepodléhají přitom regulaci a dozoru České národní banky jako investiční fondy.

Dluhopisy NOVĚ: Novely zákona i stanovisko ČNB

Obliba dluhopisů v posledních letech velmi stoupla – jak u českých emitentů, tak u investorů. Postupem času se u nás vyvíjí tržní standard a praxe naráží také na problematické aspekty. Právě z toho důvodu se na dluhopisy začaly zaměřovat také státní orgány, jmenovitě Česká národní banka a legislativci z Ministerstva financí. Co se u dluhopisů v poslední době změnilo? A co nás ještě čeká?

Kauza Dieselgate: Vrátí se alespoň část ztrát akcionářům?

Emisní skandál týkající se kolem 11 milionů dieselových vozů značky Volkswagen může automobilku stát dle posledních odhadů až 46 mld. dolarů. Akcie VW ...

zobrazit celé video

We appreciate our clients and establish long-term cooperation based on mutual trust.

We are best at

We have top experts in their fields.

Our team

Mgr. Vojtěch Láska, LL.M.

Founding Partner+420 605 204 646

laska@klblegal.cz

JUDr. David Kuboň

Founding Partner+420 604 494 355

kubon@klblegal.cz

Mgr. Petr Budzinski

Founding Partner+420 775 719 359

budzinski@klblegal.cz

© 2017 KLB Legal

ADVICE TO CONSUMERS

Pursuant to Act No. 634/1992 Sb. (Collection of Laws), Consumer Protection Act, as amended, the client is entitled, in the event of a dispute between an attorney and the client, to file a request for out-of-court settlement of the dispute with the Czech Bar Association (Česká advokátní komora) within one year of the date when the client first exercised his/her right in question. The commencement of the process of out-of-court settlement of the consumer dispute shall be without prejudice to the right of the parties to the dispute to seek protection of their rights and legitimate interests by legal action. For more information see the website of the Czech Bar Association at: http://www.cak.cz/scripts/detail.php?id=15607

Politika ochrany osobních údajů

Cookies