Notářský zápis v elektronické podobě: o krok blíže založení společnosti z pohodlí domova
Na začátku září tohoto roku nabyla účinnosti novela notářského řádu, která korporátní praxi dále přibližuje realitě 21. století. Novela nyní umožňuje, aby notářské zápisy byly sepsány v elektronické podobě, aniž by muselo dojít k osobní schůzce s notářem: osobní jednání nahradí videokonference. Novinka tak dále zpřístupňuje možnost založení společností on-line cestou.
Kdy vlastně je notářský zápis potřeba? V životě podnikatele je mnoho momentů, kdy se s potřebou sepsání setká. Notářský zápis je tzv. veřejnou listinou a potřeba uskutečnit určité právní jednání ve formě veřejné listiny vždy plyne z právního předpisu. Nejčastěji se lze s notářskými zápisy setkat při již zmíněném zakládání společností, při vybraném rozhodování valných hromad nebo třeba při sepsání dohody se svolením k vykonatelnosti.
A co tedy přesně přináší novela? Zmínili jsme, že místo osobního jednání se schůzka s notářem bude odehrávat prostřednictvím videokonference. K tomu ovšem musí přistoupit i elektronická identifikace přítomných účastníků. K identifikaci je možné využít tzv. kvalifikované systémy elektronické identifikace podle zákona o elektronické identifikaci, které jsou provozovány soukromými subjekty s akreditací udělenou Ministerstvem vnitra . Mezi tyto systémy spadá například služba MojeID nebo certifikát a čipová karta od I.CA.
Další možností, jak bude moci být elektronicky ověřena totožnost účastníků, je pomocí bankovní identity. Ta umožňuje připojit se k portálům s elektronickými službami státu přes přihlašovací údaje do banky, a může ji tak mít každý, kdo využívá služeb elektronického bankovnictví. Funguje podobně jako „digitální občanka“: občané díky ní mohou využívat státem poskytované on-line služby jako třeba Portál občana, datové schránky, portál eReceptu, Očkovací portál, portál Moje daně nebo ePortál ČSSZ.
Vzhledem k tomu, že se schůze uskuteční pouze virtuálně, nebude docházet ani k vlastnoručnímu podpisu zápisu. Ten je u notářského zápisu v elektronické podobě nahrazen uznávaným elektronickým podpisem podle zákona o službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce.
Rok 2022: Úřední ověřování elektronických podpisů
Další digitální novinkou, kterou novela notářského řádu přináší, je možnost ověření pravosti elektronického podpisu. Kořeny má v zákonu o právu na digitální služby, který umožňuje u notáře legalizovat, tedy uznat za vlastní (byť prostý) elektronický podpis. Takový podpis následně bude mít stejnou sílu jako úředně ověřený vlastnoruční podpis, a tyto dvě podoby podpisu dokumentu budou za sebe zaměnitelné. Nutno ovšem dodat, že legalizace elektronického podpisu bude možná až s účinností novely zákona o ověřování, který tuto problematiku upravuje, tedy od července 2022.